Ankara’da tapu dolandırıcılığına yönelik suç örgütü operasyonu

Ankara’da yüksek değerdeki arsa ve tarlaları bir tapu memurunun da yardımıyla sahte kimlik ve dosyalar ile üçüncü kişilere sattıkları iddia edilen suç örgütü üyesi 6 kişi gözaltına alındı.

 

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Gölbaşı ve Yenimahalle ilçelerinde arsa ve tarlalarının haberleri olmadan satıldığı yönünde artan şikayetler üzerine, tapu dolandırıcılarına yönelik teknik ve fiziki çalışma başlattı.

HABERLERİ OLMADAN ARSALARI SATILDI
Çalışmalar sonucunda mali şube polisleri, uzun süre tapuda işlem yapmayan bazı yaşlı kişilerin Yenimahalle ve Gölbaşı’ndaki ortalama 6 milyon lira değerindeki arsalarının haberleri olmadan başka kişilere satıldığını belirledi.

Soruşturmayı genişleten ekipler, şüphelilerin bir tapu memuru ile anlaşarak, yaşlı kişilerin yüksek değerdeki arsa ve tarlalarının tapu defterindeki fotoğraflarını değiştirdiğini, ardından başka bir kişiye bu tapu defterindeki arsa sahibinin sahte kimliğini çıkarttıklarını ve bu arsayı sahte dosya ile mağdur üçüncü kişilere sattıklarını tespit etti.

Ankara'da tapu dolandırıcılığına yönelik suç örgütü operasyonu 3041

MEMUR, ÇETEYE YARDIM ETTİ
Bunun üzerine geniş çaplı yapılan çalışmalarda, suç örgütü üyelerinin Gölbaşı Tapu Müdürlüğü’nde görevli şüpheli memur Şahimerdan Ş’nin (52) yardımıyla bu dolandırıcılığı yaptıkları ortaya çıktı.

Kimlikleri belirlenen şüphelilerden suç örgütü elebaşı Numan A. (38), Osman K. (60), Ünsal D. (55), Cafer Ç. (61) ve Nazım B. ( 64), Gölbaşı Tapu
Müdürlüğü’nde benzer şekilde 6 milyon lira değerinde arsayı satmaya çalışırken mali şube polislerince gözaltına alındı. Bu şüphelilere yardım ettiği belirlenen tapuda görevli şüpheli memur Şahimerdan Ş. de belirlenen adresinde yakalandı.

AKILALMAZ SATIŞ YÖNTEMİ
Şüphelilerin ortalama 6-8 milyon lira değerinde 8 büyük çaplı tarla ve arsanın satışını bu şekilde gerçekleştirdikleri, yakalandıklarında dosyaları satışa benzer şekilde hazırlanmış 8 adet başka yüksek değerde arsa bulunduğu, bir arsanın gerçek sahibinin de arsası üzerine inşaat başladığında arsasının bu şüphelilerce üçüncü kişilere satıldığını öğrendiği tespit edildi.

Ayrıca şüphelilerin yaşlı bir kadını sahte kimlikle ve senetle borçlu gösterdikten sonra icraya verdikleri, adresini değiştirdikleri, adresine gelen tebliğlerin ulaşmasını böylece engelledikten sonra icra üzerinden bu yaşlı kadının gayri menkullerini satın almayı planladıkları da ortaya çıktı.

100 MİLYON DEĞERİNDEKİ ARSA SATILDI
Şüphelilerin bu şekilde yüksek değerli arsalardan 100 milyon lira değerinde arsa satışı gerçekleştirdikleri öne sürüldü. Suç örgütü üyelerinin birçok farklı suçtan da emniyette kaydı olduğu belirlendi.

Şüphelilerin ev ve otomobillerinde yapılan aramalarda ise çok sayıda tapu senedi fotokopileri, imzasız mühürlü boş tapu senetleri, tapu müdürlüğü başvuru belgeleri, resmi senet fotokopileri, tapu müdürlüğü ve noterliğe ait soğuk ve plastik mühürler, farklı kişilere ait vesikalık fotoğraflar, kira sözleşmeleri, sürücü belgeleri, birçok nüfus cüzdanı ve nüfus kayıt örnekleri fotokopisi, üzerinde farklı kişilerin açık adres telefon ve tapu kayıt bilgilerinin yazılı olduğu not defterleri, bilgisayar kasaları, tarayıcılar, cep telefonları, sim kartlar ele geçirildi.

Şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

ÖNERİYORUZ

Emlak Konut; Mühye Arsa Satış İhalesi… (28/05/2019)

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), Çankaya-Mühye’de bulunan 6 adet …

Bir cevap yazın