E- DEVLETE TELEFON KAYDI YAPIN, MAĞDUR OLMAYIN…

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, tapu sahipleri için yeni bir duyuru yayımladı. En önemli nokta olarak tapuda bir işlem başladığında tapu sahibine bilgilendirme mesajı yollanabilmesi için E-Devlet üzerinden “Tapu Telefon Bilgileri Beyan” sekmesinden telefon kaydının yapılması isteniyor.

 

Duyuru metni:

TAPU’DA E- DEVLETTEN TELEFON KAYDI ÖNEMLİ

Türkiye’nin en önemli kamu ağı e-devlette, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün onlarca uygulamasına tek tuşla erişmek mümkün hale geldi. turkiye.gov.tr adresi üzerinden Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü linkine tıklandığında vatandaşın karşısına “e-Devlet Kapısı Üzerinden Sunulan Hizmetler başlığında”; Tapu Bilgileri Sorgulama, Tapu ve Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama, Elektronik Belge Yönetim Sistemi Belge Doğrulama, Tapu Taşınmaz Beyan, Tapu Telefon Bilgileri Beyan’ı, “Kimlik Doğrulama Hizmetleri Başlığında” Satış İşlemi Başvurusu, Tapu Kayıt Belgesi, Tusaga-Aktif Sistemi Kullanıcı İşlemleri, Web Tapu İşlemleri, “Kuruma Ait İnternet Sitesi Üzerinden Sunulan Hizmetler” başlığındaysa; Satış İşlemi Başvurusu ve Tapu Kayıt Belgesi seçenekleri çıkıyor. 

Bu hizmetlerin en önemlilerinden biri ise, taşınmazlarınız üzerinde başlatılan işlemlerden bilgilendirilmek için hazırlanmış olan “Tapu Telefon Bilgileri Beyan”.  Buradan kişinin cep telefonu numarasını  onaylayarak kaydetmek yeterli oluyor.

Bu uygulama ile kişinin adına kayıtlı taşınmazlar ile ilgili herhangi bir işlem başlatıldığında kişiye kısa mesaj (SMS) yolu ile bilgi veriliyor. Cep telefonlarına “Adınızda kayıtlı taşınmaz üzerinde … Tapu Müdürlüğü’nde … sıra no ile … işlem yapılmaktadır” şeklinde otomatik  SMS  gönderiliyor. İşlem kişinin bilgisi ve isteği dışında ise kişi hemen ilgili tapu müdürlüğü ile irtibata geçerek duruma müdahale edebiliyor. 

Uygulamanın  tapuda işlem güvenliğini önemli ölçüde arttırdığına dikkati çeken Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, vatandaşın her konuda olduğu gibi taşınmazların alım ve satımı konusunda da bilgilendirmesinin öncelikle onların yararına olduğunun altını çizdi.

ÖNERİYORUZ

Etimesgut-Elvan, Toptancı Hali Arazisi AFAD ve 112 Acil’e Tahsis Edildi…

Önceki dönem Ankara Büyükşehir Belediyesi yönetimi tarafından, Etimesgut İlçesi Elvan …

Bir cevap yazın