Gökdelenler için “MANİ-A” kalmadı…

Başkan Gökçek, Yenimahalle ve Etimesgut’ta uçuş güvenliği(mania) hattının kaldırıldığını belirterek, “Ankaralılara hayırlı olsun” dedi. Mimarlar Odası’ndan yanıt gecikmedi: “Yargıya taşıyacağız.”

Ankara’da, kentin gelişiminin önündeki engellerden biri olarak gösterilen uçuş güvenliği(mania) hattıyla ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, dün bir açıklama yaptı. Büyükşehir Belediyesi ile Milli Savunma Bakanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı arasında yaklaşık 1.5 yıldır devam eden görüşmelerin olumlu sonuçlandığını kaydeden Gökçek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:  “Ankara merkezinde bulunan askeri havaalanlarına ait mania planları, mevcut imar planlarında verilen imar haklarının kullanılmasına kısıtlama getiriyordu. Ankara’da uzun yıllardır kangren olan mania hattı, yapılan görüşmeler neticesinde olumlu bir sonuca ulaştı. Etimesgut Havaalanı’nın yaklaşım alanı olan Yenimahalle ve Etimesgut bölgeleri ile Çankaya’nın, bu havaalanın etkisinde olan bölgelerindeki mania hattının kaldırılması konusunda, Milli Savunma Bakanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile mutabık kalındı. 1.5 yıldan beri devam eden çalışmalarımız, nihayet semeresini verdi. Ankaralılara hayırlı, uğurlu olsun.”

GÜVERCİNLİK GÖRÜŞMELERİ DEVAM EDİYOR

Çankaya bölgesini ilgilendiren Güvercinlik Havaalanı ile ilgili Milli Savunma Bakanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile Büyükşehir Belediyesi arasındaki görüşmelerin devam ettiğinin altını çizen Gökçek, “İnşallah bu bölgeyle ilgili de 2-3 ay içerisinde çözüm sağlayacağız” dedi.

MANİA HATTI NEDİR

‘Uçuş güvenliği’ için Milli Savunma Bakanlığı’nca uygulanan mania hattı, havaalanlarını kullanan hava araçlarının, doğal zemin yükseklikleri ile mevcut veya yapılacak yapıların yüksekliklerinden olumsuz etkilenmeden güvenli bir şekilde iniş ve kalkışını sağlamak üzere mevcut pistlere yaklaşma bölgeleri ve bu bölgelerin yüksekliklerini belirliyor.

ALTYAPI KALDIRMAZ

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ise, Başkan Gökçek’in “Mania hattı kaldırıldı” açıklamasının ardından, “Ankara artık yaşanmaz hale gelecek” yorumunda bulundu. Mania hattının kalkmasıyla Eskişehir Yolu’nda 70-80 katlı binaların yapılacağını ifade eden Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi. Candan, “Kent, kent olmaktan çıkacak. Ankara’nın altyapısı bunu kaldırmaz. Böyle bir karar kentin insan öncelikli değil, yağma öncelikli değişeceğinin göstergesidir. Hem yatay mimari deyip hem de 70-80 katlı yapılaşmanın önünü açmak isteyen aynı bakış açısı samimi değildir. Gökçek’in mania hattı kalkmadan tam anlamıyla görüşmeler sonlanmadan müjde vermesi, imar hakları üzerinde bir spekülasyon değil midir? Kimse sevinmesin bu kent sahipsiz değil, yargıya taşıyacağız.”

ÖNERİYORUZ

Emlak Konut; Mühye Arsa Satış İhalesi… (28/05/2019)

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), Çankaya-Mühye’de bulunan 6 adet …

Bir cevap yazın