Yeni bir ilçe kuruluyor…

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 2015 yılı başlarında çalışmalarına başladığı Yavuz Sultan Selim Toplu Konut Alanının 350.000 nüfuslu ilçe olması planlanıyor. İlçenin adı ise “Yavuz” olacak.

Projenin yapılacağı Hallaçlı, Velihimmetli, Fevziye, Çayırlı mahalleleri ile sınırında bulunan Hisarlıkaya, Ücret ve Tuluntaş köylerinde arazi fiyatlarının yükselmesi bekleniyor…

 

Ankara’da 110 bin konutlu ve 350 bin nüfuslu yeni bir ilçenin temelleri atılıyor. Büyükşehir Belediyesi kurulacak olan yeni ilçeye Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim’in ismini verecek

Büyükşehir Belediyesi Gölbaşı ve Etimesgut ilçeleri sınırlarında bulunan Velihimmetli ile Halaçlı mahallelerine başkentin yeni ilçesini kurmak için harekete geçti. 2012 yılında Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, 2015 yılında da Bakanlar Kurulu ile kentsel dönüşüm alanı ilan edilen 2 bin 75 hektarlık alana tam 110 bin adet konut inşa edecek.

GOLF SAHASI OLACAK
Yüzde 85’i Büyükşehir, yüzde 15’i ise özel mülkiyet olan bölgede 350 bin kişinin ikamet etmesi hedefleniyor. Projenin tamamlanması ile Ankara yeni bir ilçeye kavuşmuş olacak. İncek’e 10, Çevre yoluna ise 8 kilometre uzaklıkta kurulacak şehirde ayrıca; golf sahaları, küçük sanayi bölgeleri, ticaret merkezleri, kamu hizmet alanları, okullar, kültür merkezleri ve hastane gibi halkın ihtiyacına yönelik tesisler inşa edilecek. Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek proje kapsamında inşa edilecek konutların ortalama büyüklüğü ise 130 metrekare olacak.

ENERJİSİ GÜNEŞ’TEN
Büyükşehir İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından çalışmaların yürütüldüğü projede güneş enerji santrallerinin de bulunması dikkat çekiyor. Bölgeye kurulacak olan güneş enerji santralleri ile yerleşim alanlarının enerji ihtiyacının önemli bir bölümü buradan karşılanacak. Yeni kurulacak şehirde 70 bin defin kapasiteli mezarlık da bulunacak.

‘GÜCÜ YETEN ENGELLESİN’
Başlangıçta “Güney Kent” olarak planlanan yeni ilçenin ismi, Yavuz Sultan Selim’e dil uzatarak “kanlı, zalim” diyen CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem’in, “Köprünün adını ‘Pir Sultan Abdal Köprüsü’ yapana kadar siyaseti bırakmayacağım” ifadelerinin ardından Yavuz Sultan Selim olarak belirlendi. Konu ile ilgili tweet atan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Ankara’da yeni kurulacak mahallenin adını Yavuz Sultan Selim koyacağız. Gücü yeten hırt engellesin” dedi.

 

Yeni bir ilçe kuruluyor... 3099Sabah_ankarazi

 

 

ÖNERİYORUZ

Arsa Satış İhaleleri…

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi toplam …

Bir cevap yazın