Şehir Hastaneleri Son Durum…

BİLKENT ŞEHİR HASTANESİ

Türkiye’nin en büyük hastanesi olacak Bilkent Şehir Hastanesi’nin yapımında sona yaklaşıldı ve nisan ayında hizmete girmesi bekleniyor. Ankara’daki 6 hastanenin taşınacağı, toplam 3 bin 804 yatak kapasitesine sahip kampüs hastanede yaklaşık bin 500 hekim görev yapacak. 

Genel, kalp ve damar cerrahisi (KVC), nöroloji, çocuk, kadın-doğum, onkoloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon ile yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastanesi olmak üzere 8 ayrı hastane ile Sağlık Bakanlığı hizmet binasından oluşan ve bazı bölümleri tamamlanan hastane Türkiye’nin en büyük sağlık kampüsü olacak.

Toplam 3 bin 804 yatak, bin poliklinik odası, 550’si erişkin, 150’si yeni doğan ünitelerini kapsayan 700 yoğun bakım yatağı, 10 mahkum koğuşu ile 131 ameliyathanesi bulunan dev sağlık kampüsünde, genel hastane 562, KVC hastanesi 441, nöroloji hastanesi 507, çocuk hastanesi 580, kadın-doğum hastanesi 564, onkoloji hastanesi 588, rehabilitasyon hastanesi 300, yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastanesi 100, medikal gözlem kliniği 100, “orta kütle” diye tabir edilen bölüm ise 62 yatak kapasitesine sahip olacak.

 

 

 

 

 

 

 

Bilkent Şehir Hastanesi Çevresindeki Yol Çalışmaları

Bilkent’te yapımı süren ve nisan ayında açılması planlanan 3 bin 804 yataklı Şehir Hastanesi’nin bölge trafiğine ek olarak 30 bin araçlık yük getirmesi bekleniyor. Bu sebeple Alternatif Konya Yolu olarak adlandırılan Haymana yolundan başlayıp Ankara Bulvarı’na kadar ulaşan yolun yapımına ABB ekiplerince hız verildi. 800 milyon liraya mal olması beklenen yolun da nisan’a kadar bitirilmesi hedefleniyor.

ETLİK ŞEHİR HASTANESİ

1.400.000 m2 arsa üzerinde Bölge Hastanesi, Kalp Damar Hastalıkları Hastanesi, Ortopedi ve Nörolojik Bilimler Hastanesi, Onkoloji Hastanesi, Kadın Doğum Hastanesi, Çocuk Hastanesi, Rehabilitasyon Hastanesi, Psikiyatri Hastanesi ve Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi olmak üzere Dokuz dal hastanesi olacak.

Bölge Hastanesi 718, Kalp Damar Hastalıkları Hastanesi 362, Ortopedi ve Nörolojik Bilimler Hastanesi 478, Kadın Doğum Hastanesi 500, Çocuk Hastanesi 508, Onkoloji Hastanesi 494, Rehabilitasyon Hastanesi 300, Psikiyatri Hastanesi 106, Yüksek Güvenlikli Psikiyatri Hastanesi 100 olmak üzere toplam 3566 yatak kapasiteli olan hastane 2019 yılında hizmete açılacak.

ETLİK’E TÜNEL

Şehir hastanelerinin ulaşımı konusunda açıklama yapan Başkan Mustafa Tuna “Ve bir başka düşündüğümüz proje de Etlik Hastaneler Bölgesi için. GATA önünden gelen yolu, Yozgat Bulvarı’na kadar kesintisiz hale getirecek bir tünel ve 2 battı çıktı yol yapmayı planlıyoruz” dedi.

Yapılan yeni yolların sadece bugün için değil gelecekte kullanılacak ve daha uzun yıllar Başkent trafiğini rahatlatacak nitelikte olduğunu belirten Tuna, trafik yoğunluğunu azaltacağını da sözlerine ekledi.

Şehir Hastaneleri Son Durum... 3300

 

ÖNERİYORUZ

Etimesgut-Elvan, Toptancı Hali Arazisi AFAD ve 112 Acil’e Tahsis Edildi…

Önceki dönem Ankara Büyükşehir Belediyesi yönetimi tarafından, Etimesgut İlçesi Elvan …

Bir cevap yazın